عضو ستاد یادواره شهدای ورزشکار ایلام خطاب به معاونان رئیس جمهور:

 اگر قولی می دهید، مردانه پای قولتان بایستید.

 وعده­ی ما سفر چهارم رئیس جمهور به استان باشد.

 به گزارش  روابط عمومی انجمن دانشجویان و فارغ التحصیلان چوار، در 23 بهمن ماه 1365، جنگنده های رژیم بعثی عراق مسابقه فوتبال بین تیم های « منتخب جوانان ایلام» و « منتخب چوار» را بمباران نمودند. در این فاجعه دردناک، 15 نفر از بازیکنان و تماشاگران به شهادت رسیدند و دهها نفر نیز مجروح و زخمی شدند که پس از 24 سال، مراسم یادواره این شهدای والامقام با حضور دکتر سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی کشور، مهندس زریبافان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، استاندار و مدیران مختلف استان ایلام، در محل عروج این شهدای ورزشکار برگزار شد.

حجت الله هاشم بیگی مدیرعامل انجمن دانشجویان و فارغ التحصیلان چوار و عضو « ستاد یادواره شهدای زمین فوتبال چوار و 76 شهید ورزشکار استان ایلام»، به نمایندگی از مردم بخش چوار به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی که بعد از دکتر سجادی، معاون سازمان تربیت بدنی کشور، سخنرانی می کرد، در ابتدای سخنان خود ضمن خیرمقدم به خانواده معظم شهدا و ایثارگران، معاونان محترم رئیس جمهور، استاندار و همه مدیران و مسئولان، گفت: با تمام احترامی که برای برادر عزیز جناب آقای دکتر سجادی قائل هستیم، انتظار بر این بود که جناب آقای دکتر سعیدلو شخصاً پشت تریبون قرار بگیرند و برای خانواده معظم شهدا و ایثارگران سخنرانی بفرمایند و برنامه های خویش را جهت زنده نگهداشتن یاد این شهدای والامقام بیان نمایند.

هاشم بیگی ضمن تشکر ویژه از رسانه های مختلف جهت انعکاس این واقعه، ادامه داد: مردم استان ایلام، همواره وفاداری خویش به آرمانهای انقلاب اسلامی را ثابت نموده اند و در دوران دفاع مقدس حماسه های بسیاری آفریده اند.

مدرس دانشکده علوم اقتصادی تهران، بیان نمود: مردم استان ایلام هنوز هم در جبهه هستند و همواره شاهد هستیم که جوانان ما بر اثر انفجار مین جان خود را از دست می دهند.برای مثال، در سال گذشته یکی از ورزشکاران خوب استان به نام « نبی اله رستمی»، در حین خدمت مقدس سربازی و بر اثر انفجار مین جان خود را به آرمانهای نظام و انقلاب هدیه نمود.

رئیس انجمن دانشجویان و فارغ التحصیلان چوار ادامه داد: انعکاس واقعه چوار می تواند یکی از بزرگترین کارهای فرهنگی جامعه ورزش باشد. در دوران دفاع مقدس، این بازیکنان که خیلی از آنان همواره در جبهه جنگ هم حضور داشتند، با برگزاری مسابقه فوتبال در صدد ایجاد فضای نشاط و شادابی در بین مردم جنگ زده بوده و با تشکیل تیم های فوتبال دربین جوانان و نوجوانان اتحاد ایجاد می کردند.

وی اضافه کرد: در کدام مسابقه فوتبالی خون تماشاگر، داور، بازیکن و سرمربی با هم آمیخته شده است؟ ما باید به جامعه فوتبال بگوییم که همه شماها از یک جنس هستید و روزگاری در زمین مسابقه، خون شما با هم آمیخته شده است و لذا، شایسته است که احترام همدیگر را داشته باشید.

هاشم بیگی با بیان این مطلب که برای زنده نگهداشتن یاد شهدای ورزشکار باید کار اساسی انجام گیرد و این شهدا افتخار جامعه ورزش هستند، خطاب به سعیدلو گفت: جناب آقای دکتر سعیدلو، شما به هرکدام از قهرمانان بازی های آسیایی گوانگجو 150 سکه طلا هدیه دادید، به نظر شما پاداش ورزشکاری که جانش را فدای میهن می کند، چند سکه است؟

 این فعال اجتماعی در ادامه سخنرانی خود گفت: واقعه بمباران زمین فوتبال چوار از وقایع بسیار مهم تاریخ فوتبال کشور بوده که متأسفانه 24 سال به فراموشی سپرده شده است. سکوت مسئولین بیش از این جایز نیست و شایسته است که در مقدس ترین زمین فوتبال کشور، مجموعه ای زیبا و کامل ساخته شود.

وی خطاب به سعیدلو و زریبافان افزود: زمین فوتبال چوار، یک مکان مقدس است که اگر قولی برای بازسازی آن دادید، نباید مثل برخی اماکن ورزشی سالها به طول بکشد و با خون دل خوردن به بهره برداری برسد. اگر قولی می دهید مردانه پای قولتان بایستید و از همین امروز به فکر عمل نمودن به وعده هایتان باشید.

بعد از این سخنان، مجری برنامه یادداشتی را به سخنران مبنی بر اتمام وقت داد که هاشم بیگی گفت: 24 سال در قبال این شهدای والامقام سکوت کرده اند و ما هم تحمل کردیم. اگر به ازای هرسال، یک دقیقه به ما وقت بدهید، باید 24 دقیقه صحبت کنیم. اما بنده می خواهم ده دقیقه صحبت کنم.

عضو ستاد یادواره شهدای چوار در ادامه گفت: انعکاس واقعه بمباران زمین فوتبال چوار در مجامع بین المللی، برای کشورمان نیز فواید زیادی دارد و به جهانیان ثابت خواهد شد که صدام بعثی فقط با نظامیان جنگ نداشته و حتی به ورزشکاران در حین مسابقه هم رحم نکرده است. با توجه به محبوبیت ورزش فوتبال، این واقعه ثابت می کند که ما قربانی تروریسم و جنگ های نابرابر هستیم و بنده از جناب آقای زریبافان خواهش می کنم؛ پیگیری لازم را در زمینه ثبت این رویداد در تقویم رسمی کشور به عنوان « روز ورزش و شهادت» انجام دهند تا بر اثر پیوند ورزش و شهادت، اهداف متعالی و معنوی جامعه ورزش نیز شکل بگیرد.

هاشم بیگی در پایان سخنرانی خود ضمن تقدیر از تلاشهای فراوان مدیر جدید تربیت بدنی ایلام، گفت:از معاونین محترم رئیس جمهور درخواست داریم که به ایشان کمک نموده تا  ساخت مجموعه فرهنگی – ورزشی چوار به زودی شروع شود و در سفر چهارم ریاست جمهوری به استان ایلام  شاهد 60 الی 70 درصد پیشرفت در این پروژه باشیم.

درپایان مراسم، ضمن تجلیل از خانواده معظم شهدا، به هرکدام از خانواده معظم شهدا تندیس یادبود و یک عدد سکه بهار آزادی از طرف دکتر علی سعیدلو اهدا گردید.

 

 

 

+ نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:29 توسط معاونت اطلاع رساني و ارتباطات |